Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, canlı hayvan ithalatında önemli bir değişikliğe gidileceğini açıkladı. Buna göre, hayvan ithalatı artık özel sektör tarafından değil, devlet tarafından gerçekleştirilecek. Yumaklı, özel sektörün kendi çıkarları doğrultusunda hayvan ithalatını kullanarak fiyat oluşumunu beklediklerini belirtti.

Bakan Yumaklı, ithal edilen hayvanların 4 aya kadar satılamayacağını ve bu sayede al-satla yapılan fiyat artışlarının da önüne geçileceğini ifade etti. Et ve Süt Kurumu ile birliklerin taleplerini kendilerine ileteceğini belirten Bakan Yumaklı, uygun gördükleri kadar hayvanı seçerek getireceklerini ve bu konuda devletin garantörlük yapacağını belirtti.

Ayrıca, Bakan Yumaklı, "Aşıları yapılmış hayvanların garantisi de biz olacağız. İthal edilen hayvanlar 4 ay boyunca satılamayacak. Böylece al-sat yaparak fiyat yükseltilemeyecek." şeklinde konuştu. Bu yeni uygulamanın, hayvan ithalatındaki dengeyi sağlama ve fiyat dalgalanmalarını kontrol altına alma amacını taşıdığı vurgulandı.

Kaynak:  (İLKHA)