Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin korunması ve daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla 2024 yılında büyük bir arazi toplulaştırma çalışması başlatacağını açıkladı. 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, Türkiye'de bulunan 23,9 milyon hektar tarım arazisinin 16,5 milyon hektarı ekime uygunken, 3 milyon hektarı nadasa bırakılmış durumda. Bu nedenle toprakların daha etkin bir şekilde kullanılması ve korunması büyük bir önem taşıyor.

Brent petrol 80 doları zorluyor Brent petrol 80 doları zorluyor

Bakanlık tarafından yürütülen projeler arasında, arazi kullanım planlarının tamamlanması, toprak veri tabanının oluşturulması ve erozyonla mücadelenin etkinleştirilmesi bulunuyor. Ayrıca, çok parçalı arazi yapısının neden olduğu küçük tarım parsellerinin uygun ölçeğe getirilmesi amacıyla arazi toplulaştırma çalışmalarına hız veriliyor. Bu yıl sonuna kadar toplulaştırması tamamlanan alanların 7,3 milyon hektara ulaşması beklenirken, 2024 yılında 700 bin hektar alanda yeni toplulaştırma çalışmalarının başlatılması ve 603 bin hektar alanda tescil işlemlerinin tamamlanması planlanıyor.

Su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması da Bakanlık için öncelikli bir konu. Bu nedenle sulu tarımın yaygınlaştırılması ve verimli sulama sistemlerinin kullanılması için çalışmalar yürütülüyor. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen sulama projeleri sayesinde bu yıl sonunda sulamaya açılan alanların 7,1 milyon hektara ulaşması hedefleniyor.