Bakan Şimşek'ten Ekonomik Büyüme Değerlendirmesi Bakan Şimşek'ten Ekonomik Büyüme Değerlendirmesi

Çiftçilere çeşitli destekler vermeyi sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığı, bu kapsamda vermiş olduğu karantina tazminat desteğine ilişkin yeni bir karar aldı. Ödediği karantina tazminat desteğinde artışa giden Tarım ve Orman Bakanlığı, hazırlamış olduğu yeni genelgeyi Resmi Gazete aracılığıyla duyurdu. Duyurulan Resmi Gazete kararı ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2024 yılında gerçekleştireceği bitki karantina tazminat desteğinin tutarı da ortaya çıkmış oldu.

Yeni yılda pek çok destek türünde olacağı gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödenecek olan destek türlerinde de artışa gidilmesi bekleniyordu. Bu kapsamda ilk hamleyi yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, bitki karantina tazminat desteğinden başladı. Karantina tazminat desteğinde artışa gideceğini duyuran Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni dönemin güncel tutarını bildirdi. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destek verme koşullarında da birtakım değişiklikler oldu. İşte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni kararı ve kararının ayrıntıları…

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, KARANTİNA DESTEĞİNİ ARTIRDI

money2696219_1920

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Bitki Karantinası Tazminatı Desteklemesine Dair Tebliğ’ bugün Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuna bildirildi. Resmi Gazete’den yayınlanan tebliğe göre 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle geçerli olacak olan yeni koşullar netleşti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğde bitki karantinası tazminat desteği kapsamında aynı alan için bir kereye mahsus olmak üzere destek ödemesi yapılacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, ödenecek bu destek miktarına ilişkin de açıklama yaptı.

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN BAŞVURU ŞART KOŞULUYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni kararına göre; fındıkta turunçgil uzun antenli böceği için 4 yıllık karantina süresinde dekar başına toplam 16 bin lira ödeme yapmayı planlayan Bakanlık, taş çekirdekli meyvelerde şarka virüsü için 3 yıllık karantina süresinde ağaç başına toplam 450 lira destekleme yapacağının haberini verdi. Daha önce bu destekleri kilogram üzerinden sağlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, destekleme yönteminde değişikliğe giderek dekar ya da ağaç üzerine destek vermeye başlayacak. Ayrıca destekten yararlanmak isteyen üreticilerin 23 Şubat 2024 tarihine kadar dilekçeyle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarının bulunduğu Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğüne başvurması da şart koşuluyor.

Kaynak: Haber Merkezi