Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle, tarımda kullanılan gübrelerin dağıtımı, lisans ve tescil belgelerine yönelik esaslar belirlendi. Yapılan düzenlemeler, sektördeki gübre ticaretinin standartlarını ve güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Yeni düzenlemeye göre, Tarımda Kullanılan Kimyevi Gübrelere Dair Yönetmelik kapsamındaki ürünlerin lisans ve tescil belgeleri, düzenlendiği tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak. Gübre dağıtıcılık belgeleri de aynı şekilde 5 yıl geçerlilik süresine sahip olacak ve sürenin bitimine yakın başvuru yapılarak yenilenebilecek.

Enflasyonla Mücadelede Bakan Şimşek açıkladı! Enflasyonla Mücadelede Bakan Şimşek açıkladı!

Yönetmelikle birlikte, gübrelerden numune alınması uygulamasına ilişkin esaslar da düzenlendi. Numuneler, plastik poşetlere konulacak ve plastik güvenlik mührü ile kapatılacak. Bu yeni uygulama, gübrelerin denetim ve güvenliği açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yönetmelik kapsamındaki ürünleri üreten veya ithal eden kişiler, lisans belgelerini yenilemek için ilgili kurumlara başvuracaklar. Ayrıca, mücbir sebeplerden dolayı başvuru yerlerinde değişiklik yapılması durumunda da ilgili mercilere başvuru yapılacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı