Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımda yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edildiğini ve bugüne kadar 2,8 milyar lira hibe desteği sağlandığını açıkladı. Yumaklı, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede yenilenebilir enerjinin önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Tarımda verimlilik ve sürdürülebilirlik hedefi

Yumaklı, tarımsal üretimde öncelikli hedeflerinin, sürdürülebilir ve güvenilir gıda arzını sağlamak olduğunu belirtti. Yumaklı, “Bu amaçla tarımda verimliliğin ve ürün kalitesinin artırılması, minimum girdi kullanımı, gıda güvenliği, doğal kaynakların ve çevrenin korunması gibi temel konularda teknolojik gelişmelerden faydalanarak tüm iş ve işlemlerimizin kolaylaştırılmasını hedefliyoruz. Doğayı ve çevreyi korumak ve iklim değişikliğinin etkilerinin önüne geçmek için son 20 yılda önemli adımlar attık. Bu kapsamda tarımda yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusuna ayrı önem veriyoruz.” diye konuştu.

Yüksek hızlı trenler 80 milyon yolcu taşıdı

Yumaklı, yüksek hızlı trenlerin Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Ankara-Karaman, Konya-İstanbul, Karaman-İstanbul, Eskişehir-İstanbul hatlarında doğrudan ve YHT otobüs, YHT tren bağlantılı kombine taşımacılıkla birçok şehre ulaştığını söyledi. Yumaklı, yüksek hızlı trenlerle bugüne kadar 80 milyon 130 bin 856 yolcu ve günde ortalama 40 bin yolcuya hizmet verildiğini kaydetti. Yumaklı, ara tatil nedeniyle yüksek hızlı trenlerin bazı hatlarında yeni rekorlar kırıldığını ifade etti.

Döviz Kurlarında Son Durum Döviz Kurlarında Son Durum

Yenilenebilir enerji projelerine 2,8 milyar lira hibe

Yumaklı, tarımda yenilenebilir enerji kullanılması için desteklerin devam edeceğini belirterek, “Bu zamana kadar tarımda yenilenebilir enerji projelerine TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü aracılığıyla toplamda yaklaşık 2,8 milyar lira destek sağladık.” dedi. Yumaklı, TKDK’nın kırsal alandaki 1191 yenilenebilir enerji projesine 2,4 milyar lira hibe desteği sağladığını, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün de 968 projeye 413 milyon destek sağladığını söyledi. Yumaklı, kendi enerjisini üretebilen tarımsal tesislerin sayısının daha da artırması için gereken adımları attıklarını ifade etti.

(İLKHA)