Kırklareli Üniversitesi'nde hidrolik ve su kaynakları alanında çalışma yürüten Dr. Mustafa Utku Yılmaz, tarımsal sulamada sıkça kullanılan yer altı sularının aşırı tüketiminin kuraklık riskini artırabileceği uyarısında bulundu. Yılmaz, bu durumu önlemek için yer altı su kullanımına kısıtlama getirilmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Yılmaz, dünya su kaynaklarının sınırlı olduğuna dikkat çekerek, kullanılabilir su miktarının büyük çoğunluğunun yer altında bulunduğunu vurguladı. Tarım alanlarında yer altı sularının aşırı kullanımının kuraklık riskini artırdığını ifade etti.

Bakanlıktan Yerel Yönetimlerdeki İşten Çıkarmalara Yakın Takip Bakanlıktan Yerel Yönetimlerdeki İşten Çıkarmalara Yakın Takip

Yılmaz'ın önerisi, yer altı sularının çekimine sınırlama getirilmesi ve suyun daha bilinçli kullanılması yönünde. Su israfının önlenmesi için damlama sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Vahşi sulamanın terk edilmesi ve basınçlı su sistemlerinin kullanımının artırılması gerektiğini vurguladı.

Kırklareli Doğa ve Koruma Derneği Başkanı Göksal Çidem de, bölgedeki yer altı sularının hızla azaldığını ve tarımsal sulamada plansız tüketimin arttığını dile getirdi. Trakya'da yer altı sularının aşırı tüketilmesinin obruk oluşumlarına yol açtığını belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı