Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla kredi kullanım esaslarını belirledi. Üreticilere sağlanacak bu destekler, tarım sektörünün gelişimine ve güçlenmesine önemli katkılar sunacak.

Türkiye'nin Narenciye İhracatında Rekor Artış Türkiye'nin Narenciye İhracatında Rekor Artış

Bakanlık tarafından hazırlanan "Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kar Payı Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi/Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, üreticilere temel bitkisel ve hayvansal üretimde 300 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi imkanı sunulacak.

Üreticiler, bu kredinin yüzde 70'ini tarımsal girdiler için ayni olarak (akaryakıt, veterinerlik hizmeti, yem, ilaç, aşı, gübre, tohum, fide vb.) ve yüzde 30'unu nakit olarak kullanabilecekler. Ayrıca, üretim planlaması yapanlar ve sözleşmeli üretim yapanlar ek indirimlerden faydalanabilecekler.

Hastalıktan ari işletmelere, sağlık sertifikasına sahip olan hayvancılık işletmelerine ve AR-GE projelerine yüzde 70-100 arasında faiz/kar payı indirimi sağlanacak. Yeni kurulacak seralar, kapalı üretim birimleri ve meyve bahçeleri için de uygunluk belgesi ile kredi kullanımı mümkün olacak.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yapılan açıklamada, üreticilere verilen desteğin tarımsal üretimin devamlılığı ve gıda arz güvenliği için önemli olduğunu vurguladı. Bu desteklerin üreticiler tarafından hissedilebilir düzeyde olması gerektiğini belirten Yumaklı, çiftçilerin ve üreticilerin yanlarında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı