Yüzyıllardır araştırılan ve üzerine çalışmalar yapılan uyku, insanın en temel ihtiyaçları arasında yer alır. Uzmanlar, yetişkin bir insanın günde ortalama 6-8 saat uyuması gerektiğini vurguluyor. Uyku üzerine yapılan bazı araştırmalar, az veya fazla uyumanın kalp krizi ve felç riskini artırdığını gösterdi. Uzmanlar, birçok kişinin uyku sırasında yaptığı bir hatayı da gün yüzüne çıkardı.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyulan uyku süresi; yaş, genetik etkenler, mevsim ve kişinin mesleğine göre 5 ile 10 saat arasında değişebiliyor. Ancak uzmanlar, yetişkin bir insanın günde ortalama 6-8 saat arasında uyumasını tavsiye ediyor. Diğer yandan birçok kişi, uyku sırasında bazı noktalara ayrıca özen gösteriyor. Ancak yapılan bir araştırma, bu şekilde uyuyan kişilerin risk altında olduğunu gösterdi. İşte detaylar…

BU ŞEKİLDE UYUYORSANIZ DİKKAT!

BjjPx_1611315450_3365

Yorgun bir günün sonunda yatağa girildiği anda hissedilen rahatlama hissi birçok kişi vazgeçilmez bir duygu. Kişilerin uykuya dalma şekilleri, uyuma halleri ve uyku için oluşturduğu ortam çok değişken olabiliyor. Birçok kişi bu noktada, ayaklarını sıcak tutmak için çoraplarla uyuyor. Ancak yapılan bir araştırma, çorapla uyumanın çok da sağlıklı olmadığını gösterdi.

MattressNextDay tarafından yapılan araştırmaya göre çoraplarda bulunan bakteriler, dışkı bakterileri kadar fazla! Bu nedenle bu bakterilerin yol açtığı hastalıklar da tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor. Sürüntü çalışması ile yapılan araştırmada, kirli çorap ile yatan kişilerin çarşaf ve vücutlarını bakterilere maruz bıraktığı görüldü.

O KİŞİLER RİSK ALTINDA OLABİLİR!

Japonya'da "Et Yiyen" Bakteri Alarmı Japonya'da "Et Yiyen" Bakteri Alarmı

Yapılan araştırmada yer alan Dr. Deborah Lee, bu bakterilerin pseudomonas aeruginosa olarak bilinen mikroorganizmalar halinde solunum ve idrar yollarını enfekte edebildiğini dile getirdi. Lee, “Pseudomonas enfeksiyonu sadece şeker hastaları, kistik fibroz, yanıklar, kanser, organ nakli alıcıları ve yeni doğan bebekler gibi bağışıklığı baskılanmış kişiler için tehdit oluşturuyor” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)