Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kümes hayvancılığı verilerini açıklayarak, tavuk eti ve yumurta üretimiyle ilgili bilgiler verdi. Eylül ayına ait verilere göre, tavuk eti üretimi gerilerken, tavuk yumurtası üretimi ise artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre, Eylül ayında tavuk eti üretimi 191 bin 454 ton olarak kaydedildi. Aynı dönemde tavuk yumurtası üretimi ise 1,76 milyar adet oldu. Bu verilere göre, bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 2,6 artış gösterirken, tavuk eti üretimi yüzde 8,9 düşüş yaşadı.

Ocak-Eylül dönemine bakıldığında ise tavuk yumurtası üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,0 artış gösterdi. Bu dönemde tavuk eti üretimi yüzde 5,1, kesilen tavuk sayısı yüzde 7,6 ve hindi eti üretimi yüzde 14,6 azaldı.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı

Son verilere göre, Eylül ayında 1 milyar 763 milyon 340 bin adet tavuk yumurtası üretildi. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış gösterdi. Tavuk yumurtası üretimi, ülke genelinde istikrarlı bir şekilde artış eğilimi gösteriyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)