İran, Nükleer Enerji Üretiminde Dünya Sıralamasında 30. Sıraya Yükseldi İran, Nükleer Enerji Üretiminde Dünya Sıralamasında 30. Sıraya Yükseldi
 

Çin'in dün Tayvan çevresinde başlattığı büyük ölçekli askeri tatbikatlar ikinci ve son güne kadar devam ediyor.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian, Tayvan çevresindeki tatbikatların bölgedeki gerilimi artırdığını ve alarma neden olduğunu belirterek, Tayvan lideri Lai Ching-te'nin göreve başlar başlamaz "iki devlet teorisini" savunduğunu ve Tayvan'ın bağımsızlığını zorla kazanmaya çalıştığını belirtti. 

Lai’nin bölgeyi savaş tehlikesine doğru ittiğini belirten Wu, “Bu tamamen ateşle oynamaktır ve ateşle oynayanlar sonunda yanacaktır” dedi.

Wu Qian, “Tayvan, Çin'in Tayvan'ıdır ve Tayvan sorununun nasıl çözüleceği 1.4 milyardan fazla Çinliyi ilgilendiren bir konudur. Ayrılıkçı güçlerin her provokasyonuyla karşı önlemlerimiz, anavatanın tamamen yeniden birleşmesi gerçekleşene kadar bir adım daha ilerleyecektir” dedi.

Wu Qian, "Tamamen makul, meşru ve gerekli olan Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlar, ayrılıkçı güçlerin küstahlığına son vermeyi ve dış güçlerin müdahalesini caydırmayı amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)