Türkiye'nin milli bayramları arasında özel bir yere sahip olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk çocuklarına hediyesi olarak tarihe geçti. TBMM arşivinde özenle korunan belgeler, bu özel günün ilk kutlamalarına dair çarpıcı detayları gün yüzüne çıkarıyor.

1921 yılında milli bayram olarak kutlanmaya başlanan 23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk açılış günü olarak belirlendi. Bir yıl sonra, 1927'de ise Atatürk'ün himayesinde ilk kez "Çocuk Bayramı" olarak kutlandı. O günden bu yana, Türkiye'nin dört bir yanında ve dünyanın dört bir köşesinde çocuklar, 23 Nisan'ı coşkuyla kutluyor.

TBMM arşivinde saklanan belgeler arasında, Türkiye'nin ilk kez kutladığı "Çocuk Bayramı"na dair gazete kupürleri ve fotoğraflar büyük önem taşıyor. Hakimiyet-i Milliye gazetesinin 24 Nisan 1927 tarihli manşetinde, Çocuk Bayramı'nın heyecanla kutlandığına dair detaylar yer alıyor.

Türkiye'de 4 Milyona Yakın Başıboş Köpek var Türkiye'de 4 Milyona Yakın Başıboş Köpek var

TBMM arşivindeki fotoğraflar, Türkiye'nin ilk Çocuk Bayramı kutlamalarında miniklerin heyecanını ve sevincini yansıtıyor. İlk kez bu özel günün tadını çıkaran çocuklar, özgün kıyafetleri ve bayram coşkusuyla unutulmaz anlar yaşamıştı.

Thumbs B C Cd1E7C2Bb8Dcc3Bae7540247Ef304468

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı