TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de yeni bir anayasa çalışmasının yerel seçim sonrasında başlayacağını duyurdu. Plan ve Bütçe Komisyonunda süren bütçe trafiğinin tamamlanmasının ardından yerel seçim hazırlıklarının başlayacağını belirten Kurtulmuş, anayasa ve içtüzükle ilgili meselelerin büyük ihtimalle yerel seçim sonrasına kalacağını ifade etti. Bu süreçte, sağlıklı bir müzakere ortamının oluşturulması ve partiler arasındaki diyalogların güçlendirilmesi için çaba harcanacağını vurguladı.

Numan Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay'ın durumuyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Atalay hakkında yaşanan içtihat farklılıklarının ve tutum farklılıklarının bir mesele olduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin anayasal bir hukuk devleti olduğunu ve kurumların görev ve yetkilerinin belirli olduğunu vurguladı. TBMM'nin milli iradenin tecelligahı olduğunu ve başka bir kurum tarafından görevlendirilemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, Türkiye'de yeni bir anayasa çalışmasının ne kadar zaruri olduğunu gösteren bir örneğin bu mesele olduğunu ifade etti. Kurtulmuş, umut ederim ki hiçbir ön yargıya kapılmadan anayasa çalışmalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin mümkün olacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı

TBMM Başkanı Kurtulmuş, kurumların görevlerinin ve yetkilerinin belirli olduğunu tekrar vurgulayarak, TBMM'nin kendi gündemi içerisinde bu konuda gereken adımları atacağını söyledi. Yeni anayasa çalışmalarının Türkiye'de kurumlar arasındaki çelişkileri ve içtihat farklılıklarını ortadan kaldıracağını ve yeni bir anayasal değişikliğin yapılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kaynak: (İLKHA)