İiki ülke ile Türkiye arasındaki ikili ve parlamentolararası ilişkilerin güçlendirilmesi, ayrıca küresel ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulması açısından büyük önem taşıyor.

MIKTA’nın 10. Parlamento Başkanları Toplantısı

Kurtulmuş, ilk olarak Meksika’nın başkenti Meksiko’da düzenlenecek olan MIKTA’nın 10. Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılacak. Toplantı, “Daha barışçıl, eşit ve adil bir dünya inşa etmek için parlamentoların ortak faaliyetleri” teması altında gerçekleştirilecek ve küresel barış, ticaret ve göç akımları gibi konular masaya yatırılacak.

Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar

 Kurtulmuş’un Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Marcela Guerra Castillo ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile yapacağı ikili görüşmeler, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesine katkı sağlayacak.

Meksika’nın ardından Küba’ya geçecek olan Kurtulmuş, Küba Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo Hernandez, Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz ve Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile görüşmelerde bulunacak.

TBMM Başkanı, ziyaretleri kapsamında Meksiko’daki Atatürk Anıtı’na ve Havana’daki Atatürk Anıtı ile Jose Marti Anıtı’na çelenk bırakarak, iki ülke arasındaki tarihi bağları onurlandıracak.

MIKTA, Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu bir platform olup, üye ülkelerin G20 ve diğer uluslararası örgütlerle işbirliğini ve ikili ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı