TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Endonezya'da düzenlenen 9. Parlamento Başkanları Konferansı'nda siyonist işgal rejiminin Gazze'ye yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi. Kurtulmuş, BM Genel Sekreteri Guterres'in Refah Sınır Kapısı'ndan içeri alınmamasını, "BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır." şeklinde değerlendirdi.

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü olmasına rağmen Gazze'de yaşanan çocuk ölümlerine vurgu yapan Kurtulmuş, "Şu anda 5 bini aşkın çocuğun Gazze'de öldürüldüğünü biliyoruz ve maalesef uluslararası camia olarak bunu durdurmak için hiçbir şey yapamıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz." ifadelerini kullandı. Gazze'de her 10 dakikada bir kişinin öldürüldüğünü belirten Kurtulmuş, olayları değerlendirirken duygusal bir çıkış yaptı. Şifa Hastanesi'nin elektriklerinin kesildiği ve oksijen sağlayan tüplerin olduğu odanın bombalandığı anı hatırlatarak, "30 küsur bebek kuvözden alınmak zorunda kaldı. Hepimizin gözü önünde çığlık çığlığa ağlayarak, bağırarak o çocuklar öldüler. Gazze'de o kuvözden alınıp ölen çocuklar aslında insanlığın öldüğünün göstergesi. Dolayısıyla bu anlamda yeni bir dünya sisteminin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim." dedi.

Kurtulmuş ayrıca, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna'daki sivillerin ölmemesi için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştığını belirtti. Ancak, son iki yılda Ukrayna'da ölen sivillerin sayısının, 45 günde Gazze'de ölenlerin sayısına eşit olduğunu vurgulayarak, insan hayatının değerine vurgu yaptı ve Gazze'deki insani dramın büyük savaş suçlarına işaret ettiğini dile getirdi.

Gönül Dağı hayranlarının tadı tuzu kalmadı! Sürpriz aylıklar herkesi şaşırttı! 2 isim daha diziye veda ediyor… Gönül Dağı hayranlarının tadı tuzu kalmadı! Sürpriz aylıklar herkesi şaşırttı! 2 isim daha diziye veda ediyor…

(Haber Merkezi)