TBMM Genel Kurulu, bu hafta enerji sektöründe yapılan düzenlemeleri içeren kanun teklifini ele alacak. 30 Nisan Salı günü başlayacak olan haftalık çalışmasında, önemli enerji politikalarının ve uygulamalarının tartışılması bekleniyor.

Kanun teklifine göre, yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye'de sıvılaştırılarak LNG olarak dünya piyasalarına sunulabilecek. Bu adım, enerji arz güvenliği ve piyasa çeşitliliği açısından önem taşıyor.

Dışişleri Bakanı Fidan, Karadağ Cumhurbaşkanı Milatovic ile Üsküp'te Görüştü Dışişleri Bakanı Fidan, Karadağ Cumhurbaşkanı Milatovic ile Üsküp'te Görüştü

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yüzde 30'u oranında desteklenecek. Bu desteklerle, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik alanında daha etkili adımlar atılması hedefleniyor.

Kanun teklifi kapsamında, içme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen bölgelerinde imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Olağanüstü hal veya afet bölgelerinde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz karşılanabilmesi için geçici süreli elektrik enerjisi talepleri, belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde karşılanacak.

TBMM'de ayrıca, dilekçe komisyonu, insan haklarını inceleme komisyonu ve İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu gibi farklı konularda da çalışmalar yapılacak. Siyasi partilerin grup toplantıları da salı ve çarşamba günleri gerçekleşecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı