Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 76. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

Hasan Turan, Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 76. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "İşgalci güçlerin kadim Filistin topraklarını işgal edişinin 76. yılındayız. İşgalin üzerinden tam 76 yıl geçti. Emperyalist güçlerin desteği ve onayıyla İslam coğrafyasının ortasına yerleştirilen İsrail tarafından 1948'den (Nekbe-Büyük Felaket) bu yana Filistin içinde ve dışında 100 binlerce kişi öldürüldü, 1967'den bu yana ise milyonlarca kişi gözaltına alındı." dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan Rusya'ya Ziyaret Gerçekleştiriyor Dışişleri Bakanı Fidan Rusya'ya Ziyaret Gerçekleştiriyor

İsrail saldırılarında 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de 104'ü Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere toplam 89 bin binanın yıkıldığını veya ağır hasar gördüğünü ifade eden Turan, altyapı, yol, elektrik ve su ağları ile tarımın zarar gördüğünü söyledi. Arazinin de zarar gördüğü Gazze Şeridi'ndeki savaşın maliyetinin 30 milyar dolar olarak tahmin edildiğini belirtti. Artık işgal ve işgal kelimeleri ile anlatılabilecek bir duruma gelindiğini belirten Turan, insanlığın açıkça katledildiğini ve benzeri görülmemiş bir soykırım yapıldığını vurguladı.

Siyonistlerin Arz-ı Mev'ud dedikleri sapkın hayalin amacının Nil'den Fırat'a kadar Müslüman bir fert bırakmamak olduğunu belirten Turan, şunları kaydetti:

"Bunu gizlemek isteseler de zaman zaman şuurunu kaybetmiş canilerin sözcüleri ağızlarından kaçırıyorlar. Ama bunu asla başaramayacaklar. Soykırımı, adına İsrail denilen terör devleti yaptı; Amerika Birleşik Devletleri soykırıma silah dahil her türlü desteği verdi. İngiltere, Almanya, Fransa başta olmak üzere Avrupa'nın hemen tamamı soykırıma açık destek sağladı. Hepsinin elinde soykırımın izi var, ellerinde kan var. İnsanlık bunu asla unutmayacaktır. Topraklarını savunan 'direnişçilere destek veriyor' diye Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi eleştirenler; Filistinlilerin küçücük bir kara parçasına dört bir yandan sıkıştırıldığının ve her türlü insani yardımdan yoksun bırakıldığının farkında değiller mi? Siyonist işgalcileri kollayıp vatanlarını savunan Filistin halkının elinin kolunun bağlanmasını isteyenler, akıllarını ve vicdanlarını Siyonistlere kiraya vermiş vicdansızlardır. Eğer Siyonist işgalciler durdurulmazsa vadedilmiş topraklar hezeyanıyla gözünü Anadolu'ya dikecekleri açıktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi; 'Gazze direnişi; bu toprakların ileri hat savunmasıdır.' Filistin'in direnişini ortaya koyan Hamas ve diğer direnişçi gruplar Filistin'in Kuva-yi Milliyesi'dir. Eğer bir terör örgütü ve terör çetesi varsa o da yıllardır Filistin topraklarını işgal ve gasbeden Siyonistlerdir." dedi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı