TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, toprak kaymasının yaşandığı maden ocağında 7-8 Mayıs'ta incelemelerde bulunacaklarını, daha sonra da farklı altın madenlerini inceleyeceklerini bildirdi.

Komisyonun Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının yetkililerini dinlediğini hatırlatan Uslu, şu ana kadar yaklaşık 35 saat süren toplantılar yapıldığını, 800 sayfadan fazla tutanak tutulduğunu dile getirdi.

TBMM'ye Yeni Dokunulmazlık Dosyaları Sevk Edildi TBMM'ye Yeni Dokunulmazlık Dosyaları Sevk Edildi

Bu hafta kazanın yaşandığı bölgeye gideceklerini anımsatan Uslu, 7-8 Mayıs'ta maden sahasında incelemelerde bulunacaklarını aktardı. Komisyon üyesi 22 milletvekiliyle tüm detayları inceleyeceklerini vurgulayan Uslu, ilk olarak Erzincan Valiliğinde maden kazasıyla ilgili bürokratlardan bilgi alacaklarını belirtti.

"Atay Uslu, daha sonra maden ocağının bulunduğu İliç'te yerinde incelemeler yapacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti: 'Hem toprak altında bulunan işçi kardeşlerimizin aramalarının yapıldığı sahada çalışmalar hakkında bilgi alacağız hem de altın madeni ocağında incelemelerde bulunacağız. Kaza sonrası muhtemel çevresel etkileri önlemek için alınmış önlemleri inceleyeceğiz.'"

Komisyon Başkanı Uslu, raporlarının güvenli madenciliğin yeni bir yasal mimarisinin oluşmasına katkı sağlayacak nitelikte olacağını belirtti. Raporlarının özellikle "önce insan, önce çevre, sonra madencilik" anlayışını benimseyen güvenli bir madencilik politikası ve güvenli altın madenciliği mimarisinin oluşmasına yönelik öneriler içereceğini aktardı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı