TBMM Genel Kurulu, bu hafta kentsel dönüşüm yasasını içeren kanun teklifi görüşmelerine devam ediyor. Deprem riskine karşı alınacak tedbirler ve kentsel dönüşümün finansal ve yönetimsel düzenlemeleri ele alınacak.

7 Kasım Salı günü yapılacak olan görüşmelerde, 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' masaya yatırılacak. Bu teklifle, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı yönetici kadrolarının mali ve özlük hakları düzenlenecek, olası deprem risklerine karşı alınacak tedbirler belirlenecek. Ayrıca, kentsel dönüşüm sürecinde gerekli olan 3'te 2 şartı yerine salt çoğunlukla karar alınabileceği düzenlemesi de yer alacak. 'Yarısı Bizden' kampanyası kapsamında, maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlara devlet yardımı sağlanacak. Düzenleme ile birlikte tebliğ ve tespit süreçleri hızlandırılacak, riskli yapı tespitinde ise ev sahibinin konutunda olmasa dahi kolluk gücüyle tespit yapılabilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ise bu hafta 2024 bütçesinin görüşmelerine devam edecek. Komisyonda, 7 Kasım Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 8 Kasım Çarşamba günü İçişleri Bakanlığı, 9 Kasım Perşembe günü Sağlık Bakanlığı ve 10 Kasım Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçeleri ele alınacak.

Ayrıca, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin ele alınması da bu hafta bekleniyor.

46 İlde Gerçekleştirilen Çengel-3 Operasyonunda 1 Milyon Litre Kaçak Akaryakıt Ele Geçirildi 46 İlde Gerçekleştirilen Çengel-3 Operasyonunda 1 Milyon Litre Kaçak Akaryakıt Ele Geçirildi

(Haber Merkezi)