TÜRASAŞ tarafından üretilen vagonlar, 2 adet 40 ayak konteyner yükleme kapasitesine ve toplam 108 ton yük taşıma gücüne sahip. Bu özellikleriyle ağırlıklı olarak konteyner taşımacılığında kullanılacaklar.

Yeni vagonlar, TSI standartlarına uygun olarak üretildi ve tescillendi. Bu sayede uluslararası kullanıma uygun hale getirildi.

2025 ve 2026 yıllarında sırasıyla 200 ve 480 adet üretim yapılması planlanıyor. Sgggrs rumuzlu bu vagonlar, kısa tasarımları sayesinde verimli tren işletmeciliğine olanak tanıyor.

Kalkan-22 Operasyonu: 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü Yakalandı Kalkan-22 Operasyonu: 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü Yakalandı
Bakan Uraloğlu’nun yaptığı açıklamada; "2025 yılında 200, 2026 yılı içerişinde de 480 adet üretilecek. Sgggrs(yük taşıma vagonu) olarak rumuzlandırılan vagonlar demiryolu taşımacılığında yurt içi ve yurtdışında oldukça talep görmektedir. Tasarımından üretimine tamamen yerli ve milli olarak üretilen vagonlar, kombine yük taşımacılığında yüksek yük taşıma kapasitesi ve aktarma kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Kısa tasarımı sayesinde bir tren dizisine daha fazla sayıda vagon bağlanabilmekte, böylelikle daha verimli tren işletmeciliği yapılabilmektedir. Yeni nesil konteyner vagonları daha fazla yük taşıma kapasitesi sayesinde ekonomik ve çevre dostu yanıyla ön plana çıkacak."

 

Kaynak: (İLKHA)