İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda bulunan DPO, askeri gemi tasarım ve inşa standartlarını oluşturan, muharip gemilerin tekne, makine, elektrik ve savaş sistemleri ile sistem entegrasyon tasarımlarını yapan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzman kurumu olarak çalışıyor. DPO, milli deniz harp platformları ve projelerinin tasarımını gerçekleştiriyor.

MİLGEM ve İstif Sınıfı Fırkateyn Projeleri

MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen ADA sınıfı korvetlerin tasarım ve entegrasyon faaliyetleri DPO Müdürlüğünce yapıldı. Bu gemiler 2011, 2013, 2018 ve 2019 yıllarında hizmete girdi. ADA sınıfı korvetlerden daha üstün harekat ve manevra görev fonksiyonlarına sahip olan bir fırkateyn tasarımı hedefiyle "İstif Sınıfı Fırkateyn Projesi"nin tasarım çalışmalarına başlandı.

TCG İstanbul: Yerli ve Milli

Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti

İstif Sınıfı Fırkateyn Projesi’nin ilk gemisi olan TCG İstanbul, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edildi. Yüzde 80 oranında yerli üretim olarak inşa edilen TCG İstanbul, yakıt ikmali ihtiyacı duymadan, Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’ndan New York’a kadar gidebilecek özellikte. Aynı zamanda yerli ve milli silah sistemleri ile donatıldı.

TF-2000: Yerli ve Millilik Oranını Artırmak

DPO’nun yürüttüğü bir diğer proje, “TF 2000 Hava Savunma Harbi Muhribi Projesi”. Bu proje, ülke hava savunmasının denizden başlayarak kademeli olarak karşılanması ve üstün taarruz ve hava savunma kabiliyetine sahip bir yüzer platform ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli kaynaklarla geliştiriliyor. Tasarım çalışmaları devam ediyor ve yerli ve millilik oranını yüzde 85’e çıkaracak.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı