TCMB, Türkiye'nin finansal göstergelerindeki olumlu gelişmelerin yatırımcı talebine yansıması amacıyla Başkan Dr. Hafize Gaye Erkan liderliğinde "Yatırımcı Günü" düzenleyecek. Bu etkinlik, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin düşüşü ve rekor seviyeye ulaşan rezervler gibi başarıları uluslararası yatırımcılara sunmayı hedefliyor.

Gözler TCMB'nin para politikası kararlarına çevrildi Gözler TCMB'nin para politikası kararlarına çevrildi

11 Ocak Perşembe günü New York'ta gerçekleşecek olan "Yatırımcı Günü", dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200'ü aşkın temsilcinin katılımını bekliyor. Toplantıda makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda teknik sunumlar yapılacak. Ayrıca geniş kapsamlı soru-cevap bölümleri de etkinlikte yer alacak.

TCMB Başkanı Erkan, toplantının açılışını "Para Politikası ve Enflasyon Görünümü" başlıklı bir sunumla gerçekleştirecek. İkinci bölümde "Türk Varlıklarına İlişkin Yatırımcı Görüşleri Paneli" düzenlenecek. Erkan, "Dezenflasyon Patikası", "Döviz Rezervleri Stratejisi" ve "Bankacılık Sektörü ve Makroihtiyati Çerçeve" başlıklı oturumlarda da yer alacak.

Toplantının kapanış oturumunda TCMB Başkanı, katılımcıların sorularını yanıtlayacak. Yatırımcı Günü, TCMB'nin tarihinde bir ilki temsil ederken, bu yılın ikinci "Yatırımcı Günü" Türkiye'de düzenlenecek. Etkinliğin, Banka'nın açık, şeffaf ve eş zamanlı iletişim politikasına katkı sağlaması bekleniyor.

Katılımcılar arasında Blackrock, Vanguard, Fidelity, UBS, Morgan Stanley, JP Morgan, Goldman Sachs ve PIMCO gibi dünyanın önde gelen finans kurumları bulunuyor. "Yatırımcı Günü," TCMB'nin yatırımcılarla etkileşimini daha geniş bir çerçevede güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)