Yapay Zeka Yerelleşiyor: Türkçe Büyük Dil Modeli Devrede Yapay Zeka Yerelleşiyor: Türkçe Büyük Dil Modeli Devrede

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen TEKNOFEST, teknolojiye ilgi duyan milyonlarca kişiyi bir araya getiriyor. Bu yıl Adana'da düzenlenecek etkinliğe 1 milyon 630 bin yarışmacı ve 788 bin 161 takım başvurdu. Geçen yılın rakamlarını geride bırakan bu katılım, TEKNOFEST'in ne kadar büyük bir ilgiyle karşılandığını gösteriyor.

TEKNOFEST'in başarısı her geçen yıl artıyor. 2018'de 20 bin yarışmacı ve 4 bin 333 takımla başlayan etkinlik, 2022'de 600 bin yarışmacı ve 154 bin 34 takıma ulaşmıştı. Bu yılın rekor başvuru sayısıyla birlikte, TEKNOFEST'in Türkiye'nin teknoloji alanındaki potansiyelini ve gençlerin bu alandaki yeteneklerini ortaya koymada ne kadar etkili olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yine, yeni, yeniden rekor kırdık. 1 milyon 630 bin yarışmacı başvurusu, 788 bin 161 takım başvurusu. Ülkemizin tam bağımsız ve müreffeh yarınları için Milli Teknoloji Hamlesi'nin dev dip dalgası TEKNOFEST 2024 kendi rekorlarını kırmaya geliyor." ifadelerine yer verdi.

TEKNOFEST, bu yıl 46 ana kategori ve 117 alt kategoride teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapacak. Katılımcılar, bu etkinliklerde teknolojik yeniliklerini sergileme ve ülkemizin teknoloji alanındaki potansiyeline katkı sağlama fırsatı bulacaklar.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı