İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vefa Havacılık Takımı, ABD'de düzenlenen ve 20 farklı ülkeden 152 ekibin katıldığı "Spaceport America Cup'24" roket yarışmasında birinci oldu. 

İlim Yayma Vakfının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 2018 yılında kurulan İTÜ Vefa Havacılık ekibinin, dünyanın en büyük roket mühendisliği yarışması olan "Spaceport America Cup'24"te dünya şampiyonu olduğu belirtildi. Paylaşımda,  "Mutluyuz, gururluyuz. Tüm öğrencelerimizi ve eğitmenlerimizi yürekten kutluyoruz." ifadesine yer verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin roketçilerinin şampiyon olduğunu belirterek, "İTÜ Vefa Takımı, ABD'de düzenlenen, 20 ülkeden 152 takımın katıldığı Spaceport America Kupası roket yarışmasında, 83 takımın yarıştığı 10 bin feet kategorisinde 1. oldu. Princeton, Stanford, George Washington üniversiteleri gibi okulları geride bırakan İTÜ Vefa Takımı'nı yürekten kutluyorum." dedi.

Thumbs B C Ca8C41B15A3Ad530E596E845F4D22951

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün de konuya ilişkin şöyle konuştu: 

Meta'dan "Siyonist" Kelimesine Sıkı Denetim Meta'dan "Siyonist" Kelimesine Sıkı Denetim

"TEKNOFEST kuşağı Milli Teknoloji Hamlesi ile potansiyelini gerçekleştirmeye, başarısıyla ismini tarihe yazdırmaya devam ediyor. Başarılarıyla bizleri gururlandıran genç kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum."

TEKNOFEST'in resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da İTÜ Vefa Havacılık Takımı'nın TEKNOFEST şampiyonlarından olduğu anımsatılarak tebrik mesajı yayımlandı.


 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı