ULAK Haberleşme tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin milli teknolojilerini geliştirme konusunda öncü rol oynayan birçok kuruluşun iş birliğiyle düzenlenen TEKNOFEST, bu yıl 2-6 Ekim tarihleri arasında Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda gerçekleştirilecek. TEKNOFEST'in bu yılki yeniliklerinden biri, ULAK Haberleşme tarafından düzenlenecek olan Kablosuz Haberleşme Yarışması olacak.

Yeni nesil teknolojilere yerli ve milli çözümler üreten ULAK Haberleşmenin düzenlediği Kablosuz Haberleşme yarışması, genç mühendis adaylarına yeni iletişim teknolojilerinin planlanmasından sorunlara çözüm bulunmasına kadar pek çok konuda heyecanlı bir süreç yaşama fırsatı sunuyor. Yarışmanın amacı yeni iletişim teknolojilerine ilişkin bilgiyi artırmak ve eğitimli iş gücünü desteklemektir.

Yarışmaya Türkiye genelinden 400'e yakın ekip başvurdu. Bu ekiplerden yaklaşık 100'ü sistem gereksinimleri tanımlama dokümanını teslim etti. Değerlendirmeler sonucunda 51 takım ön tasarım elemelerini başarıyla tamamlayarak yarışmaya devam etti. Temmuz ayında proje detay raporu aşamasını da başarıyla geçen takımlar, 5-8 Eylül tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek finale katılmaya hak kazanacak.

Boeing'in Starliner Mekiği ve NASA Astronotlarının Dönüşü Dördüncü Kez Ertelendi Boeing'in Starliner Mekiği ve NASA Astronotlarının Dönüşü Dördüncü Kez Ertelendi

Son aşamada birinci takıma 120 bin lira, ikinci takıma 100 bin lira ve üçüncü takıma 90 bin lira olmak üzere toplam 310 bin lira dağıtılacak. Bu ödüller, genç mühendislerin ve teknoloji meraklılarının yaratıcılığını ve yenilikçiliğini teşvik etmek amacıyla kazananlarıyla buluşacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı