Önde gelen teknoloji şirketleri, dünya genelinde gerçekleştirilecek seçimlerde yapay zeka tarafından üretilen aldatıcı içeriklere karşı birlikte mücadele etme sözü verdi. 60. Münih Güvenlik Konferansı'nda (MSC 2024) ortak bir açıklama yapan 20 teknoloji şirketi, yapay zeka kullanımının seçimlere müdahalesini önlemeye odaklanacaklarını belirtti.

Açıklamada belirtildiğine göre, Adobe, Amazon, Google, IBM, Meta, Microsoft, OpenAI ve diğer 12 teknoloji şirketi, "2024 Seçimlerinde Yapay Zekanın Yanıltıcı Kullanımıyla Mücadeleye Yönelik Teknoloji Anlaşması"nı imzaladı. Bu anlaşma, seçmenleri aldatmak için yapay zeka tarafından oluşturulan zararlı içeriklere karşı teknolojik önlemler almayı ve zararlı içerikleri tespit etmeyi amaçlıyor.

Açıklamada, anlaşmanın, çevrim içi toplulukları zararlı yapay zeka içeriklerinden korumak için önemli bir adım olduğu vurgulandı. Adobe, Amazon, Anthropic, Arm, ElevenLabs, Google, IBM, Inflection AI, LinkedIn, McAfee, Meta, Microsoft, Nota, OpenAI, Snap, Stability AI, TikTok, Trend Micro, Truepic ve X'in bu anlaşmayı imzalayan şirketler olduğu belirtildi.

2024 FIRST Robotics Competition Dünya Şampiyonası Başladı! 2024 FIRST Robotics Competition Dünya Şampiyonası Başladı!

Teknoloji devlerinin bu ortak girişimi, yapay zeka kullanımının demokratik süreçlere olası zararlarını azaltmaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Şirketlerin, seçimlerde yapay zeka tarafından üretilen aldatıcı içeriklerle mücadele etmek için teknolojik çözümler geliştirmesi ve bu alanda iş birliği yapması bekleniyor.

Kaynak: AA