İsrail saldırıları başladığından bu yana en etkili mecralardan biri olan sosyal medya da manipülasyon olaylarına karıştı. Çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana başta X, Meta, Google ve TikTok olmak üzere birçok sosyal medya platformu kullanıcılardan ziyade algoritmaların gündemini öne çıkarmaya çalışıyor. 

Nvidia, Microsoft'u Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu Nvidia, Microsoft'u Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Kasım 2023'te Forbes'un haberinde Meta ve Tiktok'un İsrail'in 8.000 talebinin yüzde 94'ünü karşıladığı ve savaşın başlamasından bu yana birçok gazeteci ve sanatçının da paylaşım yaptığı bildirildi. sosyal medya platformlarında ise engellediğini duyurmuştu.

Bu olaylara rağmen dünya çapındaki kullanıcılar Gazze saldırılarına tepki göstermeye devam ederken sosyal medya platformları da Filistinlilerin sesini duyurduğu alanlardan biri haline geldi.

Geçen hafta dünya çapında 30 milyondan fazla Instagram kullanıcısı İsrail ordusunun Refah'taki yerinden edilmiş Filistin kamplarına yönelik saldırılarına yapay zeka tarafından oluşturulan bir görseli paylaşarak ortaya koydu.

Instagram, Gazze'deki katliamı gözler önüne seren içeriklere yönelik sansür uygulamakla suçlanırken, platformun sözcüsü şiddet içeren bazı içeriklerin silindiğini kabul etmişti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı