Telegram'ın kurucusu ve CEO'su Pavel Durov'un yazılı açıklamasına göre, platformda bulunan kanalların aylık 1 trilyon görüntülenme aldığı belirtiliyor. Ancak, bu görüntülenmelerin sadece %10'u "Telegram Ads" üzerinden gelir elde ediyor. Durov, gelecek aydan itibaren Telegram Ads platformunun 100'den fazla ülkede reklam verenlerin kullanımına açılacağını bildirdi.

Kanal sahiplerinin bu gelirden pay alacağına dair yapılan açıklamaya göre, Telegram'ın reklam gelirlerinin yarısı kanal sahipleriyle paylaşılacak. Bu uygulama, özellikle platformdaki içerik üreticileri için ek gelir kapısı oluşturarak kullanıcıların daha fazla içerik üretmelerini teşvik edebilir.

Yapay Zeka ve Algoritmik İşlemler finansın geleceğine yön veriyor Yapay Zeka ve Algoritmik İşlemler finansın geleceğine yön veriyor

Reklam gelirlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için TON adlı blok zincirinin kullanılacağı belirtiliyor. Bu adım, Telegram'ın reklam gelirlerini şeffaf bir şekilde yönetmesini ve kanal sahiplerine adil bir gelir dağılımı sağlamasını hedefliyor.

Telegram'ın aylık aktif kullanıcı sayısının 2023 sonunda 800 milyon kişiye ulaştığı da açıklamada yer alıyor. Bu adım, platformun büyüme stratejisi doğrultusunda kullanıcılarına daha fazla kazanç sağlama ve rekabet gücünü artırma hedefini destekliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı