Pandemi dönemin başlayan ve etkileri halen devam eden çip krizi, araç üretim sürecinin uzamasına, fiyatların artmasına ve dolayısı ile de satışların ciddi oranda düşmesine yol açtı. İçten yanmalı motorlara sahip olan araç modelleri bugün rekor fiyatlardan satışa sunulmaya devam edilirlerken bu süreçte hem fiyatlar hem gelişen teknoloji hem de değişen tüketici alışkanları vesilesi ile elektrikli otomobillere yönelik ilgi arttı.

Seneler önce yollarda olan ancak dönemin petrol zengini firmaları tarafından önleri kesilen elektrikli otomobiller, son dönemlerin en popüler araç grupları arasında yer almaya başladı. Ülkemizde de özellikle yerli ve doğuştan elektrikli Togg’un satışa sunulması ile birlikte hareketlenen elektrikli otomobil piyasası, yakın takip altına alındı.

Elektrikli otomobil pazarında hareketli günler yaşanmaya devam edilirken Amerika’dan önemli bir haber geldi. Elektrikli otomobil sektörünün devi Tesla’nın yeni bir model için harekete geçmiş olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre aracın üretimine Almanya’daki fabrikada başlanacak.

TAHMİNİ FİYATI AÇIKLANDI

tesla-turkiyedeki-resmi-satis-rakamlarini-ilk-kez-paylasti_a5847451__w1200xh675

Araçlarının yüksek performans özelliklerinin yanı sıra dışı tasarımları ile de dünya genelinde dikkatleri üzerine çekmeyi sürdüren Tesla, yeni girişimi ile gündeme bomba gibi düştü. Edinilen bilgilere göre araç üretici firma yeni bir modelin üretimi için harekete geçti. Almanya’daki fabrikada üretileceği belirtilen yeni araç, tahmini olarak 25 bin eurodan yani ortalama 760 bin TL’den satışa sunulacak. Günümüz koşullarına göre ‘uygun fiyatlı’ olarak değerlendirilen aracın net üretim tarihi ise henüz bilinmiyor.

İŞÇİLERİN YÜZLERİ GÜLDÜ

Yeni araç için hazırlıklar devam ederken Elon Musk’tan çalışanlarının yüzlerini güldüren bir karar geldi. Tesla’nın Almanya’daki fabrikasında çalışan 11 bin işçinin maaşlarına kasım ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4 oranında zam yapılmasına karar veren Musk, ayrıca daha önce de işçilere bin euroluk ikramiye ödemesi yapmıştı.

Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması

Kaynak: (Haber Merkezi)