Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 2023 Yılı Değerlendirme ve 2024 Yılı Beklentiler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti'nin 21 yıllık iktidarının Türkiye'nin siyasi ve ekonomik yapısını köklü şekilde dönüştürdüğünü ifade etti. Bolat, Türkiye'nin uluslararası arenada gücünü artırdığını ve ekonomik kalkınma ile çağdaş bir dönüşüm yaşandığını belirtti.

Bakan Bolat, Türkiye'nin ekonomik başarılarına dikkat çekerek, 2023 yılı itibarıyla 1 trilyon 75 milyar dolar milli gelire ulaşıldığını ve kişi başı milli gelirin 12 bin 521 dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarına vurgu yaparak, bu alanda dünyanın 8. büyük ülkesi haline geldiğini belirtti.

Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması

2024 yılı için belirlenen mal ihracat hedefini paylaşan Bolat, malda 267 milyar dolar ve hizmetlerde 110 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini ifade etti. Bakanlık bütçesinin 38 milyar lira olarak belirlendiğini açıklayan Bolat, bunun 22 milyar lirasının başlangıç itibarıyla ihracatçılara hibe desteği olarak verileceğini kaydetti.

Bolat, Türkiye'nin stratejik konumu ve rekabet avantajları sayesinde küresel şirketlerin üretim, ihracat ve yönetim için Türkiye'yi tercih ettiğini vurgulayarak, ülkenin farklı sektörlerde birçok fırsat sunduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı, iç piyasada yaşanan fiyat artışlarını dizginlemek adına Tarım Bakanlığı ile işbirliği içinde olduklarını ve gıda ürünlerine yönelik düzenlemeler yapıldığını belirtti. Ayrıca, fahiş fiyat artışlarına karşı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu aracılığıyla idari para cezaları uygulandığını ifade etti.

Ömer Bolat, Türkiye'nin ekonomik büyümesini desteklemek, sanayide rekabetçiliği güçlendirmek ve yabancı sermaye çekmek amacıyla yeni nesil ticaret anlaşmaları üzerinde çalıştıklarını belirterek, Türkiye'nin dünya genelinde en fazla serbest ticaret anlaşmasına sahip ilk 10 ülke arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)