Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi aldatan reklamlar ve haksız ticari uygulamalar nedeniyle 39 internet sitesine erişim engeli getirerek toplamda 12 milyon lira ceza kesti.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bazı internet sitelerinde medyum, büyü, fal gibi hizmetlerin tanıtımlarının yapıldığı tespit edildi. Bakanlık, tüketici haklarını korumak amacıyla bu siteler üzerinde inceleme başlattı.

Yapılan incelemeler sonucunda, tanıtım ve reklamlarda dini inanç istismarının yapıldığı belirlendi. Söz konusu sitelerin reklam mevzuatına aykırı hareket ettiği tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Çekme Belgesi Nasıl İptal Edilir? Çekme Belgesi Nasıl İptal Edilir?

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen cezaların yanı sıra, 39 internet sitesine reklamlarının durdurulması ve erişim engeli getirilmesi kararı alındı. Bu önlemlerle tüketiciyi aldatıcı reklamların yayılmasının önüne geçilmeye çalışıldı.

Ekim ayında yapılan toplantıda ise tüketiciyi aldatanlara toplamda 11 milyon 693 bin 933 lira ceza kesildiği açıklandı. Ayrıca, 40 dosya için de erişim engeli tedbirinin uygulanmasına karar verildi.

(Haber Merkezi)