Dolar ve Euro Güne Yükselişle Başladı Dolar ve Euro Güne Yükselişle Başladı

Ticaret Bakanlığı, yılın üçüncü çeyreğine yönelik Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni kamuoyuyla paylaştı. Anket sonuçlarına göre, ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 18,8 puan azalarak 104,5 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz çeyrekte 123,3 olan endeks, bu dönemde önemli bir düşüş kaydetti ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla 5 puan azaldı.

İhracat beklenti endeksindeki bu düşüş, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi ve son 3 aya ilişkin ihracat sipariş düzeyi değerlendirmelerinin azalış yönünde etkili olduğunu gösterdi.

Öte yandan, ithalat beklenti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre 3,1 puan artarak 107,6 seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre de 2,3 puanlık bir artış kaydeden ithalat beklentisi, gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, ithalat birim fiyatı beklentisi ve şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi değerlendirmelerinin artış yönünde etkisiyle gerçekleşti. Ancak, son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler azalış yönünde oldu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı