Adana Ticaret Borsası ev sahipliğinde bir otelde Ulusal Hububat Konseyi 2024 Mısır ve Buğday Kongresi'nde konuşan Yumaklı, etkinliğin sektörün geleceğine yön vereceğine inandığını söyledi.

Yumaklı, son dönemde dünyada jeopolitik ve iklim değişikliklerinin yaşandığına dikkat çekerek, bu değişimi yeni normal olarak adlandırdıklarını ve gelecek planlarını buna göre yaptıklarını vurguladı.

Türkiye'nin son 22 yılda inşa ettiği çok ciddi bir altyapıya sahip olduğunu ve bu sayede dünyadaki olumsuz gelişmeleri zarar görmeden atlattığını söyleyen Yumaklı, şöyle konuştu: "22 yılda çiftçilerimizi üretime teşvik için reel rakamlarla ifade ediyorum, verilen tarımsal destek tutarı 1 trilyon 625 milyar lira." ifadelerini kullandı.

Brent Petrol Fiyatları 84 Dolar Seviyesinde Dengelendi Brent Petrol Fiyatları 84 Dolar Seviyesinde Dengelendi

Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM) değinen Yumaklı, üreticilerin ürünlerini sigortalaması gerektiğini söyledi. Yumaklı, geçen yıl üretimin arttığını hatırlattı. 137 milyon tonla rekor kırıldığını belirterek, "Bu başarıları makro göstergeler de teyit etmiş oluyor. Son 21 yılın 16'sında tarım sektörü büyüme gösterdi. Yıllık 69,2 milyar dolarlık hasılayla da Avrupa'da birinci, dünyada da ilk on arasındayız. Geçen yıl 2 bin 200 çeşit ürünümüzü 212 ülkeye ve bölgeye ihraç etmişiz. 31 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracatına sahip olmuşuz ve bunun döviz kazanımını ülkemize getirmişiz." diye konuştu.

Bakan Yumaklı, bu sezon hasat sürecinin başladığını vurgulayarak şunları söyledi:
"İç bölgelerde hasadın başlamasıyla beraber biz de geçen yılın rakamlarını yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yaklaşık minimum söylüyorum, buğday için 21 milyon tonluk bir rekolte bekliyorum. Mısır'da da 8,5 milyon tonluk bir rekolte beklentimiz var. TMO alımla alakalı bütün hazırlıklarını tamamladı. TMO'nun depolarının dolu olduğu ve bir kilo mal alamayacağı söylentileri var, en yetkili ağız olarak söylüyorum; hiçbir problem olmayacak. Çünkü hazırlığımız tam. Dolayısıyla bunlara itibar etmeyin. En doğru açıklama bizden gelecek olan açıklamadır."

Ülkenin buğday ürünleri ticaretinde önemli bir konuma sahip olduğunu, un ve makarna ihracatında ise dünya lideri olduğunu söyleyen Yumaklı, "2023 yılı mahsulünden arz fazlası olan 1,7 milyon ton makarnalık buğday ve 2,4 ton mısır ihracatı gerçekleşti." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kongre çeşitli oturumlarla devam etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı