TMO, 2024 yılı Ocak ayı hububat satış fiyatlarını ve hububat satış esaslarını yayınladı. TMO, stoklarında yer alan hububat (ekmeklik buğday, arpa, mısır ve çavdartritikale-yulaf) kişi ve kuruluş ayrımı yapmaksızın serbest olarak peşin bedel mukabili, makarnalık buğday ise kullanıcısına (makarna, şehriye, bulgur ve irmik fabrikalarına), peşin bedel mukabili serbest olarak 02 Ocak 2024 tarihinden itibaren satışa açtığını bildirdi.

Buğday fiyatları tonda 100 lira arttı

TMO, Ocak ayı hububat satış fiyatlarında artışa gitti. Buna göre, ekmeklik buğday fiyatı tonda 9 bin 350 liradan, 9 bin 450 liraya, makarnalık buğday fiyatı ise tonda 10 bin 200 liradan, 10 bin 300 liraya yükseldi. Arpa, çavdar, tritikale ve yulaf fiyatlarında ise bir değişiklik yapılmadı. Arpa fiyatı tonda 7 bin 725 lira, çavdar fiyatı tonda 8 bin 250 lira, tritikale fiyatı tonda 8 bin 500 lira, yulaf fiyatı ise tonda 7 bin 500 lira olarak kaldı.

Döviz Kurlarında Son Durum: Dolar ve Euro Değerleri Döviz Kurlarında Son Durum: Dolar ve Euro Değerleri

Hububat satışlarına başvurular nasıl yapılacak?

TMO, hububat satışlarına başvuruların ELÜS stokları için TMO Elektronik Satış Platformu (ESP) üzerinden, TMO depolarında bulunan stoklar için stokun bulunduğu başmüdürlüklerine elden gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu nedenle ELÜS stoklarına başvuru yapacakların hem TMO Elektronik Satış Platformuna (ESP), hem de TÜRİB’e (Türkiye Ürün İhtisas Borsası) üye olması gerektiğini belirtti. Satış Platformu üzerinden satışı yapılacak ELÜS stokları (makarnalık buğday, ekmeklik buğday, arpa ve mısırlar) için ocak ayında alınan taleplerin dağıtımı yapılacağını, talep alınarak dağıtımı yapılan ELÜS stoklarının bir sonraki dağıtımdan önce satışa açılan stok ekranından düşüleceğini bildirdi. Satışa açılan tüm ürünler için son para yatırma, son teslim ve Elüsler için takas tarihlerini de açıklayan TMO, her bir dönemde yer alan son takas tarihine kadar takası gerçekleşmeyen ELÜS ürünlerin tahsislerinin iptal edilerek tekrar stoka eklenerek talep toplanacağını kaydetti.

Kaynak: (Haber Merkezi)