Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için belirlediği belediye başkan adaylarını açıklamaya devam ediyor. Son açıklamayla birlikte, toplamda 55 yeni aday daha kamuoyuna duyuruldu.

Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakliyatın hem beslenme hem de tarım için sağladığı faydaların önemine dikkat çekti. 10 Şubat'ın "Dünya Bakliyat Günü" olarak ilan edilmesinin de bakliyatın değerini artırmak amacıyla olduğunu belirtti.

 Güldal, TMO'nun bakliyat alımlarında yeniden faaliyete geçmesiyle, yerli üreticilerden ürün tedarik edip piyasaya daha uygun fiyatlarla sunmanın sağladığı katkıya vurgu yaptı. Bu sayede, bakliyat tüketiminin artırılmasının teşvik edilerek gıda enflasyonuyla mücadeleye olumlu katkı sağlandığını ifade etti.

TMO'nun bakliyat piyasasında fiyat dalgalanmalarının önüne geçtiğini belirten Güldal, kurumun anlık piyasa takibiyle gerekli tedbirleri alarak üreticinin destekçisi olduğunu vurguladı. Bu sayede, gıda fiyatlarındaki ani iniş ve çıkışların önlendiğini ve ürünlerin sağlıklı depolanmasıyla kayıpların minimize edildiğini söyledi.

TMO'nun, ülkemiz kültüründe önemli bir yere sahip olan bakliyatın üretim ve tüketiminin devam etmesi için çalışmalarını sürdüreceğini belirten Güldal, piyasayı anlık takip ederek gerekli tedbirleri almaya devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: AA