Bakan Yumaklı, hububat sektörünün ekonomi ve gıda güvenliği için stratejik önemini vurgulayarak, çiftçilerin emeklerinin karşılığını alacakları bir hasat sezonunun yaklaştığını belirtti.

Evde Bakım Yardımları Hesaplara Yatırıldı Evde Bakım Yardımları Hesaplara Yatırıldı

TMO’nun Merkez ve Taşra Teşkilatı Eğitim, Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısında konuşan Bakan Yumaklı, kurumun alım, depolama ve diğer faaliyetlerinin gözden geçirildiğini ifade etti.

Rekor Üretim ve TMO’nun Rolü

Bakan Yumaklı, geçen yıl yapılan Tarım Kanunu değişikliğiyle teoride kalan bazı hususların hayata geçirildiğini anımsatarak, 2022’de 129 milyon ton olan bitkisel üretimin, 2023’te 137 milyon tona ulaştığını söyledi. Ayrıca, TMO’nun deprem bölgelerindeki faaliyetlerine ve geçen yıl gerçekleştirilen rekor alım miktarına dikkat çekti.

 Arpa ve buğday ekim alanlarında artış olduğunu belirten Bakan Yumaklı, mısır üretiminde Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını ve yağışların rekolte ve ürün kalitesi üzerindeki etkisine değindi.

Bakan Yumaklı, 2024 hasat dönemi için randevu sistemi ve alım programlarıyla tüm tedbirlerin alındığını, TMO’nun üretimin sürdürülebilirliği ve piyasa istikrarı için hizmet vermeye devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)