Tokat'ın Sulusaray ilçesi, dün akşam meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Malum Seyit Tekke Mahallesi'ndeki tarihi Malum Seyit Tekke Camisi'nin minaresi ve külah kısmı depremde büyük zarar gördü. Caminin minber ve mihrabı da hasarlanırken, duvarlarda çatlaklar oluştu.

Depremin ardından bölge sakinleri büyük panik yaşadı. Bölgeye acil servis ekipleri sevk edilirken, hasar gören binalara girişler yasaklandı. İznik Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, vatandaşların geceyi güvenli alanlarda geçirdiğini ve devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirtti.

Belediye, bölgeye aşevi ve personel göndererek, mağdur vatandaşlara sıcak yemek ve çorba dağıttı. Ayrıca, vatandaşların tedirgin olmaları üzerine spor tesisleri ve mahalle konakları gece için açıldı.

Irak'ta DAİŞ operasyonu: 7 ölü Irak'ta DAİŞ operasyonu: 7 ölü

Depremin etkisiyle Sulusaray çevresindeki köylerde de evlerde çeşitli hasarlar meydana geldi. Toplamda 171 evin hasar gördüğü, iki minarenin de zarar gördüğü belirtildi. İlçe genelinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı