Prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş gibi koşulları sağlayanlar emeklilik hakkı elde ediyor. Bu koşullar, herkes için farklıdır. Sigortalının ne zaman emekli olacağı, işe giriş tarihine göre belirlenir. İşe giriş tarihine göre kişilerin daha az ya da daha fazla prim ödemesi gerekebilir. Ayrıca emeklilik yaşı da farklılaşır.

İşe geç başlama, yeterli prim süresinin olmaması gibi nedenlerle sigortalılar emekli olma imkânına erişemeyebilir. Emekli olma imkanı elde edemeyenler, SGK’dan toplu para iadesi talebinde bulunabilir. Ancak bunun da belli koşulları vardır.

SGK TOPLU PARA İADESİ ŞARTLARI

0de3ac6261e65e17ed13441560df1db3

SGK’dan toplu para iadesi almak isteyenlerin emekli olmak için gerekli kriterleri sağlamaması gerekir. Prim ödeme gün sayısı ya da yaş gibi koşulların sağlanmaması nedeniyle emeklilik mümkün olmayabilir. SGK, toplu para iadesi sürecinde sigortalının emeklilik için koşulları sağlayıp sağlamadığını inceler.

Toplu para iadesi, prime esas kazanç alt ve üst sınırı arasındaki ödemeler için yapılır. Aylık prime esas kazancın en düşük tutarı asgari ücrettir. Asgari ücretin 7,5 katına kadar prime esas kazanç kadar para iadesi yapılabilir. Ancak gereksiz yere yapılan prim ödemelerinin iadesi her zaman talep edilebilir.

SGK TOPLU PARA İADESİNDEN YARARLANMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Toplu para iadesi almak isteyenlerin emeklilik yaşını doldurması gerekir. Örneğin kişinin emeklilik yaşı 60 ise ancak gerekli koşulları sağlamıyorsa toplu para iadesi alınabilir. Toplu para iadesi yerine bir süre daha çalışılarak eksik kalan primler tamamlanabilir.

Emekli olmayan kişilere malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin iadesi yapılır. Genel sağlık sigortası için herhangi bir prim iadesi yapılması söz konusu değildir. Yaşlılık, malullük ve ölüm için her ay %14 oranında prim ödemesi yapılır. BAĞ-KUR kapsamında olanlar için prim oranı %20 olarak uygulanır. Sadece işçi primleri için iade söz konusudur. İşveren primlerinin iadesi yoktur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı

Kaynak: (Haber Merkezi)