Libya’da, başkent Trablus’ta silahlı grupların varlığı uzun süredir sorun oluşturuyordu. Bu gruplar, hükümete bağlı olmadan kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor, şiddet, kaçakçılık ve yolsuzluk gibi suçlara karışıyordu. Hükümet ise, bu grupları kontrol altına almakta zorlanıyordu.

Silahlı gruplar başkenti boşaltacak

Libya İçişleri Bakanı Tümgeneral İmad Trablusi, bu soruna çözüm bulmak için bir ayı aşkın süredir silahlı gruplarla görüştüklerini belirtti. Trablusi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “önümüzdeki dönemde başkent Trablus’un tamamen boşaltılması için güvenlik birimleriyle anlaşmaya varıldığını” duyurdu.

Trablusi, anlaşma gereği, silahlı grupların kendi karargâh ve kışlalarına geri döneceklerini, başkentte sadece İçişleri Bakanlığı’na bağlı polis, acil servis ve ceza soruşturma personelinin görev yapacağını söyledi. Trablusi, silahlı grupların da başkentin pek çok bölgesinde sabit üsler kuracaklarını ve periyodik olarak mobil devriyeler düzenleyeceklerini ifade etti.

Başkent güvenli ve istikrarlı olacak

Trablusi, bu anlaşmanın başkentin güvenliğini ve istikrarını sağlayacağını, halkın huzur ve güven içinde yaşayacağını vurguladı. Trablusi, anlaşmanın hiçbir ülke veya hükümete karşı nefret veya çatışma yaratmadığını, sadece Somali ve Türkiye arasında deniz savunması ve ekonomik işbirliğine ilişkin olduğunu kaydetti.

Trablusi, Türkiye’nin Somali’ye verdiği desteğin sadece savunma alanıyla sınırlı olmadığını, eğitim, sağlık, altyapı, insani yardım gibi pek çok alanda da işbirliği yaptıklarını ifade etti. Trablusi, Türkiye’nin Somali’nin istikrarı ve refahı için önemli bir ortak olduğunu sözlerine ekledi.

İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti

 

Kaynak: (İLKHA)