TÜİK’in raporuna göre, ekim ayında TÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 0,23, avro yüzde 1,36, mevduat faizi (brüt) yüzde 1,38, BIST 100 endeksi yüzde 4,27 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 8,22 oranında yatırımcısını kayba uğrattı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise dolar yüzde 1,23, avro yüzde 0,08 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 0,06 oranında yatırımcısına reel getiri imkanı sağlarken, BIST 100 endeksi yüzde 2,87 ve DİBS yüzde 6,88 kaybettirdi. Peki en çok hangi yatırım aracı kazandırdı? İşte detaylar.

EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI

Turkcell hattı olanlar dikkat! Bugün son gün... Şanlıurfa İpragaz'da 12 kg'lık ev tüpü dip fiyatlara çekildi Turkcell hattı olanlar dikkat! Bugün son gün... Şanlıurfa İpragaz'da 12 kg'lık ev tüpü dip fiyatlara çekildi

20112015_yatirim_650

TÜİK’in açıklamasına göre, ekim ayında enflasyona karşı korunmak isteyen yatırımcıların tercihi külçe altın oldu. Külçe altın, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 0,89, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,36 oranında reel getiri sağladı.

Ekim ayında külçe altın, hem TÜFE hem de Yİ-ÜFE ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Külçe altın, ekim ayında yüzde 3,28 oranında nominal getiri sağlarken, TÜFE yüzde 2,37 ve Yİ-ÜFE yüzde 0,89 oranında artış gösterdi. Böylece, külçe altın, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,89, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,36 oranında reel getiri sağlamış oldu.

HEM KAZANÇLI HEM DE EN DÜŞÜK RİSKE SAHİP

Ekim ayında külçe altın, yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olmasının yanı sıra, aynı zamanda en düşük riskli yatırım aracı da oldu. Külçe altın, ekim ayında yüzde 0,89 ile en düşük standart sapmaya sahip yatırım aracı olarak öne çıktı.

Ekim ayında külçe altın, yatırımcısına hem en yüksek reel getiriyi sağlayan hem de en düşük riskli yatırım aracı olan tek yatırım aracı oldu. Bu durum, külçe altının ekim ayında enflasyona karşı korunmak isteyen yatırımcıların tercihi olduğunu gösteriyor. Külçe altın, hem nominal hem de reel olarak yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi