Döviz Kurlarında Son Durum Döviz Kurlarında Son Durum

6 Şubat tarihinde meydana gelen ve etki alanı bakımından tarihte yeryüzünde gerçekleşmiş olan en büyük afetler arasına giren deprem felaketi, can kayıplarının yanı sıra ciddi mal kayıplarının yaşanmasına da yol açtı. Deprem felaketinin sebep olduğu ekonomik hasarların giderilebilmesi adına ilgili bölgelerde aktif olarak çalışmalara devam edilirken birçok yeni düzenleme de yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemelerden biri de Motorlu Taşıtlar Vergisi tarafında yapıldı.

Deprem felaketinin sebep olduğu ekonomik hasarların bir an önce giderilebilmesi, deprem bölgelerinin hızla ayağa kaldırılabilmesi amacı ile araç sahiplerinden bir kereliğe mahsus olacak şekilde ek MTV ödemesinin alınacağı bildirildi. Geçtiğimiz haftalarda Meclis’in onayından geçerek yürürlüğe giren düzenlemeye o dönem içerisinde itiraz edilirken muhalefetin itirazına yetkili kurumdan ‘red’ yanıtı geldi.

İlk taksit ödemesi geçtiğimiz aylarda yapılmış olan ek MTV düzenlemesi, son olarak ikinci taksit ödemesi ile gündeme geldi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan yetkililer, son ödeme tarihini resmen paylaştı.

EK MTV İKİNCİ TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Arac-sahipleri-dikkat-Ek-MTV-2-taksit-gunu-yaklasiyor-142140

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından yürürlüğe girmiş olan ek MTV düzenlemesi ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada ikinci taksit ödemesinin 30 Kasım 2023 tarihine kadar yapılması gerektiği bilgisi yer aldı. Son ödeme tarihini kaçıran araç sahiplerinin aylık olarak yüzde 2,5’lik faiz uygulamasına tabi tutulacaklarını belirten yetkililer, ek maliyetlerden korunabilmek adına 30 Kasım tarihine kadar ödemenin mutlaka yapılması gerektiğini bildirdi.

EK MTV İKİNCİ TAKSİT ÖDEMESİ NEREDEN YAPILIR?

İlk taksiti ödemesi 6 Eylül tarihinde son bulmuş olan ek MTV kapsamında yaklaşık olarak 13,2 milyar TL’lik bir gelir elde edilmiş ve bu tutarın hedeflenen tutarın yüzde 87’sine tekabül ettiği bilgisi paylaşılmıştı. İkinci taksit ödemesinde daha yüksek bir gelirin elde edileceğini tahmin eden yetkililer, ödeme kanalları ile ilgili bilgilendirmelerde de bulundu.

Ek MTV ödemesinden sorumlu olan araç sahipleri, ikinci taksit ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden, GİB mobil uygulamasından, anlaşmalı bankalardan (mobil uygulama, şube, internet bankacılığı) ve vergi dairelerinin veznelerinden gerçekleştirebilirler. Ayrıca PTT şubeleri aracılığı ile de ek MTV taksit ödemesini yatırmak mümkündür.

Kaynak: Haber Merkezi