Eski milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Gazze'de işlediği iddia edilen soykırım suçlarına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu. Külünk, başvurularını Adalet Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Gazze'deki eylemlerinin insanlık suçu olarak değerlendirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Külünk, başvurularının 23 sayfadan oluştuğunu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vicdanı adına böyle bir girişimde bulunduklarını ifade etti. Ayrıca, Netanyahu'nun Gazze'deki soykırım suçlamalarının Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi için Adalet Bakanlığına güvenlerinin tam olduğunu belirtti.

Başvuruda, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Gazze'deki eylemlerinin, soykırım suçu olarak kabul edilmesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde yargılanması talep edildi.

Hindistan'da Nipah virüsü nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti Hindistan'da Nipah virüsü nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti

Metin Külünk, Türkiye Cumhuriyeti'nin 85 milyon vatandaşı adına bu başvurunun yapıldığını ve vicdanların susturulmayacağını vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)