Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından yapılan araştırmaya göre, kasım ayında yaşam maliyetleri artarak devam ediyor. Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin 25 lira olarak belirlendi. Açlık sınırı, gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlar için yapılması gereken zorunlu harcamaların toplam tutarını ifade ediyor.

Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı

Aynı araştırmada, yoksulluk sınırı da hesaplandı ve kasımda yoksulluk sınırı 45 bin 686 lira olarak tespit edildi. Yoksulluk sınırı, gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların yanı sıra diğer zorunlu harcamaları da içeren toplam tutarı ifade ediyor.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 18 bin 239 lira olarak hesaplandı. Bu rakamlar, Türkiye'de yaşam maliyetinin giderek yükseldiğini ve insanların geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

Eylül ayına kıyasla açlık sınırında bir artış görülüyor. Eylül ayında açlık sınırı 12 bin 612 lira olarak açıklanmıştı. Kasımda ise bu rakam 14 bin 25 lira olarak belirlendi. Bu durum, temel ihtiyaçların karşılanmasının her geçen ay daha da zorlaştığını gösteriyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)