Sedef Hastalığında Doğru Beslenme Sedef Hastalığında Doğru Beslenme

Türk Kızılay, ülkenin kan ihtiyacını karşılamak ve stok seviyelerini güvence altına almak amacıyla günlük 8 bin 500 ünite kan bağışı hedefliyor. Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, "14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, bu yılın ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Bu özel günün, ülkenin kan ihtiyacının tamamını gönüllü bağışçılardan sağlamak üzere çalışan Türk Kızılay için de ayrı bir önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı tarafından verilen kan hizmetleri görevi çerçevesinde ülke genelinde 18 bölge kan merkezi, 69 kan bağış merkezi, 300'den fazla mobil ve sabit ekip ile kan bağışı çalışmalarını yürüten Türk Kızılay, 2023'te Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 87'sini karşıladı. 10 Haziran itibarıyla 1,2 milyon ünite kan bağışına ulaşan Kızılayın düzenli kan bağışçı sayısı ise 829 bini aştı." bilgisi verildi.

Açıklamada, Türk Kızılay'ın kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için yürüttüğü Türkök Projesi kapsamında 5 bin 922 nakil gerçekleştirildiği de ifade edildi. Kan bağışının sadece 30 dakika süren kolay bir işlem olduğuna dikkat çekilirken, sağlıklı her bireyin düzenli kan bağışçısı olması çağrısında bulunuldu. Erkeklerin 3 ayda bir, kadınların ise 4 ayda bir kan bağışında bulunabileceği belirtildi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, acil durumlarda hastanelere hızlıca ulaşabilmesi için kan stoklarının her zaman hazır olması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bir hafta boyunca hastanelerin tüm gruplarda kan ve kan bileşeni ihtiyacını yüzde yüz oranında karşılamaya yetecek stok seviyesini korumak için günlük 8 bin 500 ünite kan bağışı alma hedefimiz var. Bunun sürekliliği düzenli kan bağışçılarımızın sayısının artmasıyla mümkün. Unutmayalım, bir ünite kan üç kişinin hayatını kurtarıyor. Bu yüzden 'birbirimize candan bağlıyız' diyoruz ve vatandaşlarımızı düzenli kan bağışçısı olmaya davet ediyoruz."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı