Türk savunma sanayisi, FNSS'nin imzasını taşıyan PARS ALPHA 8X8 ile 5. nesil zırhlı araçlar konusunda yeni bir dönemi başlattı. FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, PARS ALPHA'nın World Defense Show'da tanıtımını gerçekleştirerek, aracın 35 yıllık birikimi ve tecrübesini yansıttığını belirtti.

Kurt, PARS ALPHA'nın 5. nesil bir zırhlı araç olduğunu vurgulayarak, "Bu süreçte edindiğimiz teknolojik kazanımları, bilgi birikimini, sayısız müşteri deneyimini ve saha geri bildirimlerini; en nihayetinde bölgemizde, özellikle 10-15 yıldır süre gelen simetrik ve asimetrik tehditlerin tümünü dikkate alarak tasarladığımız ve ortaya çıkardığımız bir başyapıt olarak adlandırmak istiyorum bu aracı." şeklinde konuştu.

PARS ALPHA'nın getirdiği yenilikler arasında aracın yerleşim düzeni ve iç hacmindeki avantajlar ön plana çıkıyor. Araçta şoför ve diğer personel bölmesinin arkada bulunmasının, önde yer alan motor bölmesiyle tamamen ayrı olmasının büyük avantajlar sağladığı belirtildi. Kurt, bu düzenlemenin özellikle balistik koruma seviyesini artırdığını, mayın korumasını güçlendirdiğini ve aracın genel boyutlarında kısalma elde edildiğini ifade etti.

PARS ALPHA'nın özellikleri arasında, geleneksel PARS ailesinde kullanılan her akstan direksiyon sistemi, ayarlanabilir hidropnömatik süspansiyon ve hibrit güç grubu yapısına uygunluk gibi özellikler bulunuyor. Araç, 2 metre 40 santim açıklıklardan köprüye ihtiyaç duymadan geçebilme ve 80 santim dik engelleri aşabilme kabiliyetine sahip.

Teknolojideki Yapay Zeka Trendi Piyasaları Coşturuyor Teknolojideki Yapay Zeka Trendi Piyasaları Coşturuyor

2024_02_pars4-10

Silah sistemleri konusunda da PARS ALPHA'nın esneklik gösterdiği vurgulanan haberde, kullanıcının isteğine bağlı olarak çeşitli silah sistemlerinin entegre edilebileceği belirtildi. FNSS Genel Müdürü, "Silah sistemi konusunda hemen hemen bir sınırımız yok. Yani kullanıcımız ne isterse, gerek şirketimiz ürün portföyünde yer alan silah sistemleri gerekse kullanıcının tercih ettiği başka bir silah sisteminin entegre edilmesi sağlanabilir." dedi.

Ayrıca, PARS ALPHA'nın teknolojik hazırlık seviyesinin çok üst düzeyde olduğu vurgulanarak, sistemlerin ve güvenilirliğin oldukça ileri seviyelerde olduğu ifade edildi. Araç, hibrit güç grubu yapısına uygun olması nedeniyle gelecekte hibrit çözümler üzerinde çalışmaların da yapılabileceği belirtildi.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, gelecekte PARS ailesinin yeni ürünlerine odaklanacaklarını ve dünya çapında ses getirecek çözümler üreteceklerini ifade etti.

2024_02_pars4-1

Kaynak: AA