Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan takvim doğrultusunda, Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gidecek. Ülkede kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmen bulunurken, bu seçimlerde 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak.

Seçimlerde 34 siyasi parti adayı yarışacak ve ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak. Bu seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. Ayrıca, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

Seçim hazırlıkları kapsamında, malzeme torbalarının hazırlanması ve dağıtımı için çalışmalar devam ediyor. İlçe seçim kurulları tarafından sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek olan malzemelerin hazırlıkları yarın tamamlanacak. Seçim görevlileriyle ilgili eğitim çalışmaları ise 29 Mart Cuma günü tamamlanacak.

Dışişleri Bakanı Fidan: Mısır ve Türkiye'nin İşbirliği Büyük Fayda Sağlar Dışişleri Bakanı Fidan: Mısır ve Türkiye'nin İşbirliği Büyük Fayda Sağlar

Oy verme günü, il ve ilçe merkezlerinde bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde malzeme torbalarının bina sorumlularına teslim edilerek sandık kurulu başkanlarına ulaştırılacak. Bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde ise malzeme torbaları oy verme günü doğrudan sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

Bu önlemlerle birlikte Türkiye, yerel seçimler için gerekli son hazırlıklarını tamamlayarak, demokratik bir sürecin yaşanmasına hazır hale geliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı