18 Şubat 1952'de NATO'ya katılan Türkiye, o günden bu yana İttifak'ın savunma, operasyonlar, savunma harcamaları ve sanayisi konularında ayrıcalıklı bir konumda bulunuyor.

Türkiye, NATO'nun güneydoğu kanadındaki kritik bir ülke olarak, terörle mücadele ve bölgesel istikrarın sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Özellikle son yıllarda Ukrayna'ya verdiği destek ve bölgesel krizlere müdahaledeki etkin rolü, Türkiye'nin NATO içindeki ağırlığını artırmış durumda.

Türkiye'nin güvenliği için NATO'nun sağladığı kolektif savunma şemsiyesi hayati öneme sahip. Türkiye'nin sahip olduğu askeri imkanlar ve jeostratejik konumu, İttifak içinde öne çıkan bir ülke olmasını sağlıyor. Ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayisinin son yıllarda gösterdiği gelişme, NATO içindeki konumunu daha da güçlendiriyor.

Türkiye, NATO içinde müttefiklerle siyasi danışmaları sürdürerek ortak çıkarları ve değerleri paylaşıyor. Terörle mücadele, bölgesel istikrar ve diğer güvenlik konularında müttefiklerle birlikte hareket ediyor ve NATO'nun sunduğu eğitim ve standartlarla silahlı kuvvetlerin birlikte çalışabilirliğini artırıyor.

Emine Erdoğan'dan 23 Nisan Mesajı: "Çocuklarımızın İstikbali, Türkiye'nin Işığıdır" Emine Erdoğan'dan 23 Nisan Mesajı: "Çocuklarımızın İstikbali, Türkiye'nin Işığıdır"

Teknolojik gelişmelerin askeri alandaki etkilerini dikkate alarak, Türkiye ve diğer müttefikler NATO içinde geleceğin askeri yeteneklerini ve harekat konseptlerini birlikte geliştiriyor. Bu, Türkiye'nin uzun vadede güvenliğini ve savunma kabiliyetlerini güçlendirecek önemli bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: AA