Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Türkiye’nin balıkçılık sektöründe elde ettiği başarıları ve gelecek hedeflerini paylaştı.

Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü

Akdeniz ve Karadeniz’in En Büyük Forumuna Ev Sahipliği

Atalay, Türkiye’nin Antalya’da düzenlenen ve Akdeniz ile Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu’na ev sahipliği yaptığını belirtti. Forumda, balıkçılığın sürdürülebilirliği üzerine önemli tartışmalar yapıldı.

Avrupa’da Öncü Rol

Türkiye’nin avcılık ve yetiştiricilikte Avrupa’da öne çıkan bir kabiliyete sahip olduğunu vurgulayan Atalay, levrek ve çipura yetiştiriciliğinde dünya lideri olduklarını ifade etti.

Su Ürünleri İhracatında Güçlü Türkiye

100’den fazla ülkeye balık ürünü ihraç eden Türkiye’nin, su ürünleri ihracatında da dikkat çektiğini aktardı.

Rekor Üretim ve Yeni Hedefler

Geçen yıl 1 milyon tona yakın balık üretimiyle rekor kırıldığını ve bu yıl için 575 bin ton üzerinde yetiştiricilik hedeflendiğini dile getirdi.

AR-GE ile İstilacı Türlerle Mücadele

Balıkçılık sektöründe AR-GE çalışmalarının önemine değinen Atalay, istilacı türlerle mücadelede de AR-GE’nin rolünü vurguladı ve balon balığı gibi türlerin yayılımını engellemek için desteklerin artırılacağını belirtti. 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı