Türkiye, en büyük pazar Avrupa'da ihracata etkin bir şekilde devam ederken, kıtada sadece ana pazarlarla değil, diğer ülkelerle de ticari olarak gelişiyor.

Orta Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden biri olan Çekya, Türkiye'nin dış ticaretinde önemli bir pazar haline geldi. Çekya'nın güçlü otomotiv, enerji, porselen, kristal ve makine sektörleri, Türkiye'ye işbirliği ve yatırım fırsatları sunuyor.

Çek araştırmacıların Türkiye'de 660 milyon dolarlık, Türk araştırmacıların ise Çekya'da 40 milyon dolarlık yatırımı bulunuyor. 

Çekya'ya yapılan ihracatta otomotiv sektörü başı çekiyor. 185,3 milyon dolarlık ihracatla otomotiv sektörü ilk sırada yer aldı. Onu, 92,7 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 77,2 milyon dolarla kimyevi ürünler ve mamulleri, 63,8 milyon dolarla elektrik ve elektronik ürünler ve 47,1 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

Merkez Bankası Rezervleri 153,8 Milyar Dolarla Rekor Kırdı Merkez Bankası Rezervleri 153,8 Milyar Dolarla Rekor Kırdı

Ülkenin en az talep gösterdiği sektörler ise 21 bin dolarla çiçek bitkileri ve mamulleri, 121 bin dolarla tütün, 624 bin dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller, 1 milyon 12 bin dolarla kuru meyve ve mamulleri, 1 milyon 334 bin dolarla gemi yat ve hizmetleri oldu.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı