Türkiye, bugünden itibaren Arabistan ve Afrika'dan gelen çöl tozlarının etkisi altına girecek. Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımının özellikle yarın etkisini artıracağını belirtiyor.

PMYO Giriş Sınavı Sorularının Sızdırılmasına İlişkin 8 Zanlı Hakkında Gözaltı Kararı PMYO Giriş Sınavı Sorularının Sızdırılmasına İlişkin 8 Zanlı Hakkında Gözaltı Kararı

Batı Anadolu'ya Sahra Çölü'nden, Güneydoğu Anadolu'ya ise Arabistan'dan gelen çöl tozlarının, havada askıda kalmayacağı ve yağmurun da beklendiği ifade ediliyor.

Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşıyor. Sahra, Arabistan gibi çöl ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük öneme sahip. Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlılar ve çocuklar, toz taşınımından en fazla etkilenen kesimler olarak öne çıkıyor.

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkileniyor. Özellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında daha yoğun bir şekilde gerçekleşen toz taşınımı, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkiliyor.

Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımının etkisini toz fırtınalarıyla daha uzak alanlara da taşıyabileceği uyarısında bulunuyor. Bu nedenle, halkın dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Kaynak: (İLKHA)