Türk Telekom'un açıklamasına göre, Türkiye'de fiber altyapı çalışmalarının hız kesmeden devam etmesiyle birlikte, ülke eve kadar fiber erişimde Avrupa'da ikinci sıraya yükseldi. FTTH Council Europe'un raporuna göre, Türkiye, Fransa'nın ardından 18 milyon hane erişimiyle ikinci sıraya yerleşti.

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, Türkiye'nin dijital dönüşüm sürecinde önemli bir lokomotif rolü üstlendiğini belirtti. Ülkenin her köşesine fiber altyapı hizmeti götürmek için büyük çaba sarf ettiklerini ifade eden Önal, bu sayede Türkiye'nin fiber altyapı konusunda Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Türkiye'nin Yerli Otomobili Togg, Auto Bild'den Tam Not Aldı Türkiye'nin Yerli Otomobili Togg, Auto Bild'den Tam Not Aldı

Türkiye'nin fiber altyapıdaki başarısının, kararlı ve istikrarlı çalışmalarının bir sonucu olduğunu söyleyen Önal, Türk Telekom'un bu alandaki yatırımlarını her geçen gün artırarak sadece kârlı bölgelere değil, ülkenin her noktasına ulaştırdıklarını dile getirdi. Türk Telekom'un 2023 yılı sonu itibarıyla fiber ağ uzunluğunu 437 bin kilometreye çıkardığını belirten Önal, bu başarının Türkiye'nin teknolojik geleceği için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Önal, Türkiye'nin fiber altyapıdaki liderliğini sürdürmek için gece gündüz çalıştıklarını ve yeni nesil teknolojilere uygun bir altyapı oluşturmak için kararlılıkla ilerlediklerini ifade etti. Türk Telekom'un 5G ve yeni nesil teknolojilerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacak fiber altyapı çalışmalarını başarıyla yürüttüğünü belirten Önal, FTTH Council Europe'un raporunun da bu kararlılığın bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı